תו תקן לשערים חשמליים

תו תקן לשערים חשמליים

שערים חשמליים מותקנים היום כמעט בכל חניה פרטית, חניה ציבורית, חניונים וחניות משרדים. ברוב המקרים, שערים חשמליים פועלים על ידי פתיחה לכיוון מעלה, והורדה לגובה אמצע-הרכב. ללא תו תקן וללא התקנה בטוחה ומוקפדת, שערים חשמליים יכולים להיות מסוכנים מאוד. כאשר יצרן בחר להעביר את מוצריו לבדיקת מכון התקנים, קרוב לודאי כי הבין את היתרון שבאישור מוכח על פי החוק, ועבורכם כצרכנים מדובר ביתרון משמעותי מאוד. כשאתם מזמינים שירותי חברת התקנה דרשו לראות את כל המסמכים המאשרים כי החברה פועלת לפי תו תקן עדכני ותקף, אחרת הנכם נמצאים בסיכון גבוה ואין סיבה שתיקחו על עצמכם את הסיכון המיותר שבדבר. 

שערים חשמליים - תו תקן

מכון התקנים מעניק תו תקן לכל יצרן שערים חשמליים שעמד בהנחיות הבטיחות בעת הייצור. העברת המוצרים למכון התקנים איננה מוגדרת כחובה מבחינת החוק, על אף שהאישור המוסדי מהווה יתרון משמעותי מאוד בשיווק המוצרים. יחד עם זאת, ישנם יצרנים שבוחרים לא לציין את תו התקן על גבי האריזות או בעת ההתקנה, אך אין זה אומר שאינם מחזיקים בתו תקן מעודכן. כמו כן, ישנם יצרני שערים חשמליים שכלל לא פועלים לפי תו תקן אך מידת הבטיחות של שערים חשמליים מוכחת בדרכים אחרות כאשר חובת ההוכחה היא של היצרן. לפיכך, כדאי שתבדקו עם כל קבלן בנפרד האם יש ברשותו אישור, ודרשו לראות את המסמכים, כיוון שיש זיופים רבים בתחום, אלא אם בחרתם לקחת את הסיכון.

שערים חשמליים ומכון התקנים

חשוב שתדעו כי על פי רוב, יצרנים אינם מחויבים להעביר את מוצריהם לבדיקה של מכון התקנים. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם ישנה הבהרה מפורשת לגבי מוצרים מסוימים שמחויבים לפעול תחת תו תקן. מקרים אלה מיוחסים בדרך כלל למוצרים אשר תפקוד לקוי שלהם עלול לגרום לסכנה ממשית בחיי אדם. נכון למועד כתיבת המאמר, מכון התקנים אינו מחייב יצרנים להעביר לאישור שערים חשמליים אבל מומלץ להתעדכן ישירות מול מכון התקנים ולבדוק האם התנאים השתנו. כך או כך, כדי להיות רגועים, אל תתפשרו על יצרנים שאינם פועלים לפי התקן.

חשוב לדעת

חשוב שתדעו כי האישור המתקבל על ידי מכון התקנים ניתן בדרך כלל למערכת ההפעלה, או במקרה הזה למנוע. איכות המנוע היא שקובעת את אמינותם של שערים חשמליים, את מהירות הפתיחה, הסגירה, כיוון השער וכמובן את היתכנות הסיכון שבסגירת השער באופן שרירותי. ישנם שערים חשמליים, כמו זרוע למשל, שבעת נפילה על רכב נוטים להישבר והנזק נגרם לפח הרכב. יחד עם זאת, שערים חשמליים מאסיביים יותר כמו קורות מרחפות למשל - עשויים ברזל ומתכות כבדות, וכאן כבר מדובר בסיכון רציני הרבה יותר. 

Powered by Artvision | Truppo Websites